Absolutna polska premiera. Najnowszy film Giuseppe Tornatore o wybitnym kompozytorze Ennio Morricone na ostrowskim festiwalu Grand Prix Komeda. Obraz włoskiego reżysera będzie jednym z trzech dokumentów, pokazywanych na Grand Prix Komeda. Zobaczymy jeszcze, niemal także przedpremierowo, opowieść o polskim jazzie oraz o zapomnianym perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, zawartą w filmie Janusza Majewskiego „Jazz outsider” oraz „film o filmie” – w ramach pokazu specjalnego nagradzany obraz Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”.
– Projekcje konkursowe rokrocznie wzbogacamy wydarzeniami specjalnymi. Pokaz filmu Mikurdy dedykujemy Andrzejowi Korzyńskiemu, wielkiej postaci muzyki filmowej, zaprzyjaźnionej z naszym festiwalem. Z kolei „Jazz outsider” w reżyserii dziewięćdziesięcioletniego nestora polskiego kina, Janusza Majewskiego to, paradoksalnie, film młodzieńczy, lekki, pełen jazzowego wigoru. Jeden z najlepszych dokumentów o jazzie z ostatnich lat. Jestem szczęśliwy, że właśnie u nas, na naszym festiwalu, „Jazz outsider” będzie miał jeden z pierwszych, przedpremierowych pokazów – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.
„Jazz outsider” Janusza Majewskiego zobaczymy w dniu otwarcia festiwalu – w niedzielę, 29 maja. To muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu, na przełomie lat 50. i 60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego, ale potem wyemigrował na wiele dekad do Szwecji i dzisiaj jest postacią właściwie zapomnianą. O filmie, pozostałych bohaterach dokumentu (m.in. Namysłowski, Urbaniak, Gogolewski) oraz muzyce tych czasów opowiadać będą festiwalowi goście: reżyser Janusz Majewski oraz znawca muzyki jazzowej, szef czasopisma „Jazz Forum” Paweł Brodowski.
Drugi dokument to, nagradzany na wielu festiwalach, obraz Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”. Przybliża on historię powstania filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.
Reżyser pracę nad tym filmem science-fiction rozpoczął w 1975 r., a dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję. Dziesięć lat później Żuławski powrócił do zachowanego materiału, a film miał ostatecznie premierę w 1989 roku. Muzykę do obrazu Andrzeja Żuławskiego stworzył Andrzej Korzyński, nieżyjący już wybitny kompozytor muzyki filmowej, ubiegłoroczny laureat Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości na ostrowskim festiwalu.
O tym, jak powstawała muzyka do dokumentu oraz o roli i randze Korzyńskiego dla polskiej muzyki filmowej, opowie w Ostrowie Wielkopolskim na Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy kompozytor Stefan Wesołowski. Projekcja i spotkanie zaplanowane są na poniedziałek, 30 maja.
Tego samego dnia, w ramach wieczornego pokazu, festiwalowych widzów czeka polska prapremiera. Film „Ennio”, który światową premierę miał w ubiegłym roku na festiwalu w Wenecji, natomiast w Polsce wejdzie do kin w lipcu tego roku. My zobaczymy go już pod koniec maja. Ennio Morricone, zmarły w 2020 roku genialny kompozytor, autor muzyki do ponad 500 filmów, upamiętniony został w dokumencie swojego przyjaciela i współpracownika Giuseppe Tornatore. Reżyser zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.
Organizatorem 11. Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim jest Ostrowskie Centrum Kultury. Informacje o festiwalu na: www.grandprixkomeda.pl oraz FB/GrandPrixKomeda