Muzyka filmowa na zakończenie Grand Prix Komeda

Doskonała wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz na wielki finał 11. Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. W programie „Cinema Boogie” tematy, a jakże, muzyczno-filmowe, które artystka wyśpiewa wraz z Chopin University Big Band pod dyr. Piotra Kostrzewy. Koncert już 4 czerwca w Ostrowskim Centrum Kultury.

 

Podczas gali zakończenia festiwalu publiczność zawsze poznaje werdykt jurorów w konkursie Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Od kilku lat przyznawane są także w jej trakcie nagrody: za całokształt twórczości i publiczności. Tradycją uroczystej gali jest również koncert, w którym rozbrzmiewa muzyka filmowa. Nie inaczej będzie w tym roku.

Koncert finałowy to jazzowy popis w wykonaniu Chopin University Big Band z programem „Cinema Boogie”. Muzyków powiedzie dyrygent Piotr Kostrzewa, a wokalnie wystąpi Dorota Miśkiewicz – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.

 

Dorota Miśkiewicz to doskonała artystka, nieprzerwanie od 2017 roku, głosami czytelników i krytyków magazynu „Jazz Forum”, wybierana Jazzową Wokalistką Roku. Wydała osiem autorskich płyt. Jest nie tylko wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów, ale także wizjonerką kreującą śmiałe, artystyczne pomysły. To z jej inicjatywy powstał m.in. bezprecedensowy projekt „Piano.pl”, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji.

Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, na koncie ma  współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta „Caminho”, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny brazylijski perkusjonista Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik.

 

Chopin University Big Band tworzą absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ci młodzi, świetnie wykształceni muzycy klasyczni wspólnie grają i kontynuują swoją „bigbandową przygodę” rozpoczętą jeszcze podczas studiów. Szefem artystycznym grupy i band leaderem jest Piotr Kostrzewa, współtwórca sukcesów takich bigbandów jak Szymanowski Big Band czy Szymanowski Young Power Big Band. Piotr Kostrzewa jest aktywnie działającym muzykiem–kotlistą, solistą słynnej Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz dziekanem, adiunktem doktorem habilitowanym na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Chopin University Big Band często występuje w kraju i zagranicą. W koncertach zespołu biorą niejednokrotnie udział czołowi polscy muzycy i wokaliści jazzowi. Wielu z nich chętnie pracuje i tworzy wspólnie z Big Bandem nowe, ciekawe projekty artystyczne.

Chopin University Big Band koncertował z uznanymi artystami, jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień na festiwalach oraz przeglądach big bandów. W 2015 i 2017 roku muzycy zostali uhonorowani I nagrodą i Grand Prix Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu, jedynej takiej branżowej imprezie w Polsce. Chopin University Big Band pod kierownictwem Piotra Kostrzewy nagrał 7 albumów CD.

 

Artyści wraz z Dorotą Miśkiewicz wystąpią w Ostrowie z programem „Cinema boogie”, podczas którego usłyszymy tematy filmowe. Koncert na zakończenie festiwalu Grand Prix Komeda – w sobotę, 4 czerwca, w Ostrowskim Centrum Kultury.

 

Skip to content